رامین جزایری

jazayeriدر تاریخ سیزده آذر هزارو سیصد و چهل در تهران به دنیا آمدم. از خانواده – خصوصاً مادری – علاقه به موسیقی را به ارث بردم. برادر بزرگترم به نواختن تار علاقه مند شد و مدتی نیز نزد محمدرضا لطفی در سال هزارو سیصد پنجاه و دو مشق تار نمود. پس از سه سال و پایان دوره دبیرستان در آمریکا در سال هزاروسیصد و پنجاه هشت به ایران بازگشتم و مدتی بعد به دلیل همین علاقه و آشنایی به موسیقی در آبان هزار و سیصد و شصت به کانون چاووش رفتم و در کلاس تار آقای زیدالله طلوعی ثبت نام کردم. پس از یک سال و نیم نزد آقای لطفی رفتم و پس از سفر ایشان به کلاس آقای محمد جمال سماواتی، هوشنگ ظریف، و حسین علیزاده رفتم. و به علاوه از تمام استادانی که در طول سالیان ساخت ساز افتخار آشنایی داشتم نکته هایی آموختم.

از سال هزاروسیصد شصت و دو شروع به ساخت ساز به صورت ابتدایی کردم و از سال هزارو سیصد و شصت و سه با شروع کانون سازسازی چاووش از معلمان این کلاس، آقایان فرهمند، ناجی و روحانی روش ساخت تار و سه تار را آموختم؛ در زمستان این سال نیز به همت آقای لطفی با آقای کمالیان آشنا شدم که این دوستی – شاگردی تا سال هزاروسیصد و هفتاد و چهار ادامه یافت.

به دنبال کار موسیقی، نگارش چند مقاله، اجرای کنسرت و سخنرانی و کلاس – کارگاه آموزشی در ایران و اروپا، حضور در یک دوره هیئت مدیره خانه موسیقی و ضبط آلبوم “حدیث صبا” که پس از هشت سال کار مستمر بر روی شیوه سه تار نوازی استاد صبا انجام شد. ثمره فعالیت سازسازی ام نیز ساخت قریب به یک هزار ساز، کتاب روش نگه داری تار – با همکاری خانم لاله جوشنی (منتشر نشده) حضور ده سال در هیئت مدیره و یک دوره ریاست کانون سازندگان خانه موسیقی و پرورش و راهنمایی دو سه تار ساز بسیار ممتاز، آقایان غلامرضا میرهاشمی و امیرمنصور رضایی و راهنمایی – مشورت بسیاری دیگر از سازسازان جوان بوده است.

روش صحیح بستن پرده سه‌تار - کارگاه رامین جزایری

 با همکاری: رامین جزایری و امیر رضایی
تصویربردار: کوشان جزایری
موسیقی متن: رامین جزایری، آلبوم حدیث صبا

روش صحیح بستن سیم تار و سه تار

روش صحیح بستن سیم تار و سه تار
کارگاه رامین جزایری
با همکاری رامین جزایری و امیر رضایی
تصویربردار کوشان جزایری
تهیه و تدوین مهران فلاحی و کوشان جزایری

***

پوست انداختن تار

کارگاه رامین جزایری
پوست انداختن تار
با همکاری رامین جزایری
تهیه و تدوین
مهران فلاحی
کوشان جزایری

 ***

موسیقی ایران را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید :